Jak założyć fanpage?
Każdy bloger, właściciel firmy, kawiarni czy hotelu zastanawia się czy warto założyć fanpage, by promować w ten sposób swoją działalność. W dzisiejszych czasach ciężko jest wypromować jakikolwiek biznes bez posiadania tego typu profilu. Media społecznościowe są bowiem jednym z najlepszych nośników informacji – zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych. Jeśli nasz profil będzie prowadzony w przemyślany sposób, możemy mieć pewność, że przyniesie on nam mnóstwo polubień, które przełożą się na zwiększenie liczby klientów i podniesienie wysokości zarobków.
Nawet jeśli nie przepadamy za facebook’iem i jego otoczką, powinniśmy przełamać się i przekonać do niego, gdyż w promocji swojej działalności nie chodzi przecież o własne upodobania, ale o gusta zainteresowanych nami osób. Warto więc, by każdy wiedział, jak założyć fanpage, który przyciągnie wielu czytelników.
Aby założyć fanpage, należy wejść na stronę facebok’a i utworzyć nową stronę, a następnie określić kategorię, do której będzie ona należeć (firma, organizacja, marka itp.). Potem należy dodać zdjęcia, opisać pokrótce, czym zajmuje się osoba lub organizacja zakładająca profil i wybrać dla niego nazwę. Po wyborze nazwy fanpage (można ją zmienić, gdy liczba polubień przekroczy 100), należy wybrać adres profilu. Adres profilu wybiera się tylko raz i musi być on unikalny – w przypadku nazwy fanpage’a zasada ta nie obowiązuje.
Kolejne kroki dotyczą stworzenia okna, w którym wyświetlać będzie się liczba polubień oraz liczba osób śledzących fanpage. Ważne jest także umieszczenie odnośnika do profilu na facebooku, na stronie internetowej firmy, organizacji czy też na blogu. Portal zaproponuje nam także, żebyśmy od razu polubili stworzony przez nas profil. Gdy to zrobimy, zostaniemy „oprowadzeni” po naszym fanpage’u.
Facebook pokaże nam, gdzie powinniśmy kliknąć, by dodać nowe zdjęcia, posty, w jaki sposób zaprosić znajomych do polubienia, jak wysyłać powiadomienia mailowe i jak udostępniać treści na osi czasu. Samo założenie fanpage nie jest więc ani trudne, ani czasochłonne. Znacznie trudniejsze jest dopilnowanie, by jego prowadzenie przynosiło oczekiwane rezultaty.
Dobrze działający fanpage musi zawierać ciekawe treści. Niekoniecznie muszą one być związane bezpośrednio z działalnością firmy czy tematyką bloga. W przypadku fanpage’a kawiarni, można umieszczać na nim np. informacje o tym, jak podaje się kawę lub herbatę w różnych zakątkach świata, a w przypadku fanpage’a hotelu w górach, można informować o aktualnym naśnieżeniu stoków narciarskich czy o planowanych w okolicy imprezach kulturalnych.
Ponadto zakładając fanpage, trzeba zadbać, by już na pierwszy rzut oka było wiadomo czego on dotyczy. Czytelnik musi być pewien, że trafił na interesujący go profil. Zbyt duży chaos we wrzucanych treściach, zbyt częste ich dodawanie czy też podanie niedokładnych informacji o firmie, organizacji czy blogu, sprawiają, że fanpage staje się nieinteresujący i niezachęcający do uważnego śledzenia, nie przynosząc tym samym żadnych korzyści.